DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Tournament Detail

Default

Basic information

DSAM Ramada-Cup 2016 2C
2015-11-20
2015-11-22
Germany
Magdeburg

Rules

Swiss
5
Not specified tempo
FIDE
20
Classic - W:1.0, L:0.0, D:0.5, B:1.0

Place

Schedule

Registration

Awards

Other informations

DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Rank

Date of round: 2015-11-22
Position Name Score
1.
Zoll Detlef
4.5
2.
Niesel Tobias
4.0
3.
Jess Arne
4.0
4.
Roehr Tobias
4.0
5.
Toepper Olaf, Dr.
4.0
6.
Jung Marc-Alexander
4.0
7.
Kienel Michael
4.0
8.
Graetsch Andreas
3.5
9.
Baatz Karl-Heinz
3.5
10.
Reinke Martin
3.5
11.
Voigt Maik
3.5
12.
Deckert Frank
3.5
13.
Schlierf Heiko
3.5
14.
Kelm Daniel
3.5
15.
Meric Geoffrey
3.5
16.
Holze Bernd
3.5
17.
Bergmann Marcus
3.0
18.
Seichter Andreas
3.0
19.
Hoedtke Joern
3.0
20.
Doelle Joerg
3.0
21.
Wesnigk Karl-Heinz
3.0
22.
Fuchs Joerg
3.0
23.
Schulz Dietrich
3.0
24.
Endres Thomas
3.0
25.
Kiefer Markus
3.0
26.
Kasubek Karsten
3.0
27.
Haug Harald
3.0
28.
Dittrich Frank
3.0
29.
Kiesewetter Oliver
3.0
30.
Mauch Johannes
3.0
31.
Tesch Davy
3.0
32.
Albert Gerhard
3.0
33.
Mueller Mario
3.0
34.
Nuernberger Thomas
3.0
35.
Stengel Hans-Joachim
3.0
36.
Seigerschmidt Uwe
3.0
37.
Domroese Michael
3.0
38.
Koenze Peter
3.0
39.
Floren Dieter, Dr.
2.5
40.
Lindner Robert
2.5
41.
Dehning-Busse Karsten
2.5
42.
Vieten Mario
2.5
43.
Rudolph Stephanie
2.5
44.
Dietz Florian
2.5
45.
Janeke Thomas
2.5
46.
Fahland Maximilian
2.5
47.
Heinze Steffen
2.5
48.
Jaeger Georg
2.5
49.
Gottwald Siegmar
2.5
50.
Stock Achim
2.5
51.
Zerfass Otfried
2.5
52.
Wiedemann Thilo
2.0
53.
Krueger Bernd
2.0
54.
Schnapke Ralf
2.0
55.
Wohlrabe Joerg
2.0
56.
Kern Rene
2.0
57.
von Angern Cedric
2.0
58.
Weyland Karsten
2.0
59.
Schmidt Axel
2.0
60.
Bertram Thomas
2.0
61.
Hengstler Georg
2.0
62.
Giebel Christine
2.0
63.
Stromberg Peter
2.0
64.
Kaesemann Holger, Dr.
2.0
65.
Schaefer Matthes
2.0
66.
Post Hugo
2.0
67.
Heidrich Detlef
2.0
68.
Lechnauer Uwe
2.0
69.
Ahlers Eric
2.0
70.
Marnyuk Serhiy
1.5
71.
Hapke Nils
1.5
72.
Rudolph Max
1.5
73.
Kaschuba Juergen
1.5
74.
Mothes Rainer
1.5
75.
Vinzelberg Florian
1.5
76.
Kramer Dirk
1.5
77.
Kalusche Andreas, Dr.
1.5
78.
Runo Detlev
1.5
79.
Thomas Andreas
1.5
80.
Roehr Oliver
1.5
81.
Johnen Franz
1.0
82.
Hannemann Manfred
1.0
83.
Mahnke Udo
1.0
84.
Krueger Detlef
1.0
85.
Doehler Hans-Georg
1.0
86.
Wulff Jens-Peter
1.0
87.
Meffert Claudia
1.0
88.
Nowack Achim
1.0
89.
Manthey Wolfgang
0.5
90.
Thonig Ralf
0.5


DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Results

# ID White Pt Result Pt Black ID
Detlef Z. (1880) 3.5 1:0 3.5 Daniel K. (1878)
Dr. T. O. (1871) 3.0 1:0 3.0 Andreas S. (1751)
Arne J. (1895) 3.0 1:0 3.0 Gerhard A. (1825)
Marc-Alexander J. (1785) 3.0 1:0 3.0 Joerg D. (1881)
Karl-Heinz B. (1809) 2.5 1:0 2.5 Dr. F. D. (1804)
Bernd H. (1894) 3.0 0.5:0.5 3.0 Andreas G. (1818)
Martin R. (1841) 2.5 1:0 2.5 Karsten D. (1745)
Maik V. (1754) 3.0 0.5:0.5 3.0 Heiko S. (1873)
Frank D. (1906) 3.0 0.5:0.5 3.0 Geoffrey M. (1737)
Joern H. (1803) 2.5 0.5:0.5 2.5 Frank D. (1831)
Karl-Heinz W. (1875) 3.0 0:1 3.0 Michael K. (1756)
Joerg F. (1850) 3.0 0:1 3.0 Tobias R. (1771)
Dietrich S. (1802) 2.5 0.5:0.5 2.5 Thomas E. (1819)
Markus K. (1826) 2.0 1:0 2.0 Thilo W. (1645)
Karsten K. (1848) 3.0 0:1 3.0 Tobias N. (1899)
Oliver K. (1892) 2.0 1:0 2.0 Eric A. (1809)
Johannes M. (1833) 2.0 1:0 2.0 Axel S. (1779)
Davy T. (1816) 2.5 0.5:0.5 2.5 Mario M. (1878)
Michael D. (1862) 2.0 1:0 1.0 Achim N. (1829)
Mario V. (1842) 2.0 0.5:0.5 2.0 Maximilian F. (1785)
Florian D. (1815) 2.0 0.5:0.5 2.0 Achim S. (1867)
# ID White Pt Result Pt Black ID
Steffen H. (1852) 1.5 1:0 1.5 Oliver R. (1706)
Georg J. (1832) 2.0 0.5:0.5 2.0 Thomas J. (1735)
Siegmar G. (1727) 2.0 0.5:0.5 2.0 Robert L. (1820)
Bernd K. (1869) 1.5 0.5:0.5 1.5 Ralf S. (1790)
Manfred H. (1718) 1.0 0:1 2.0 Hans-Joachim S. (1787)
Thomas B. (1751) 2.0 0:1 2.0 Uwe S. (1851)
Christine G. (1800) 2.0 0:1 2.0 Peter K. (1870)
Peter S. (1834) 2.0 0:1 2.0 Harald H. (1777)
Hugo P. (1737) 1.0 1:0 1.0 Hans-Georg D. (1794)
Matthes S. (1808) 1.0 1:0 1.0 Udo M. (1729)
Georg H. (1876) 1.5 0.5:0.5 1.5 Cedric V. A. (1661)
Serhiy M. (1738) 1.0 0.5:0.5 1.0 Dirk K. (1732)
Andreas T. (1729) 1.5 0:1 1.5 Otfried Z. (1859)
Detlev R. (0) 1.5 0:1 1.5 Stephanie R. (1877)
Florian V. (0) 1.0 0.5:0.5 1.0 Max R. (1819)
Rainer M. (1735) 1.0 0.5:0.5 1.0 Nils H. (1754)
Juergen K. (1807) 0.5 1:0 0.5 Ralf T. (1737)
Jens-Peter W. (1755) 0.5 0.5:0.5 0.5 Claudia M. (1828)
Detlef K. (1757) 1.0 0:1 1.0 Karsten W. (1730)
Franz J. (1718) 1.0 0:1 1.0 Dr. K. H. (1790)
Wolfgang M. (1851) 0.5 0:1 0.5 Dr. K. A. (1781)
Table White player Black player
.
Zoll D.
1:0
Kelm D.
.
Toepper O.
1:0
Seichter A.
.
Jess A.
1:0
Albert G.
.
Jung M.
1:0
Doelle J.
.
Baatz K.
1:0
Floren D.
.
Holze B.
0.5:0.5
Graetsch A.
.
Reinke M.
1:0
Dehning-Busse K.
.
Voigt M.
0.5:0.5
Schlierf H.
.
Deckert F.
0.5:0.5
Meric G.
.
Hoedtke J.
0.5:0.5
Dittrich F.
.
Wesnigk K.
0:1
Kienel M.
.
Fuchs J.
0:1
Roehr T.
.
Schulz D.
0.5:0.5
Endres T.
.
Kiefer M.
1:0
Wiedemann T.
.
Kasubek K.
0:1
Niesel T.
.
Kiesewetter O.
1:0
Ahlers E.
.
Mauch J.
1:0
Schmidt A.
.
Tesch D.
0.5:0.5
Mueller M.
.
Domroese M.
1:0
Nowack A.
.
Vieten M.
0.5:0.5
Fahland M.
.
Dietz F.
0.5:0.5
Stock A.
.
Heinze S.
1:0
Roehr O.
.
Jaeger G.
0.5:0.5
Janeke T.
.
Gottwald S.
0.5:0.5
Lindner R.
.
Krueger B.
0.5:0.5
Schnapke R.
.
Hannemann M.
0:1
Stengel H.
.
Bertram T.
0:1
Seigerschmidt U.
.
Giebel C.
0:1
Koenze P.
.
Stromberg P.
0:1
Haug H.
.
Post H.
1:0
Doehler H.
.
Schaefer M.
1:0
Mahnke U.
.
Hengstler G.
0.5:0.5
von Angern C.
.
Marnyuk S.
0.5:0.5
Kramer D.
.
Thomas A.
0:1
Zerfass O.
.
Runo D.
0:1
Rudolph S.
.
Vinzelberg F.
0.5:0.5
Rudolph M.
.
Mothes R.
0.5:0.5
Hapke N.
.
Kaschuba J.
1:0
Thonig R.
.
Wulff J.
0.5:0.5
Meffert C.
.
Krueger D.
0:1
Weyland K.
.
Johnen F.
0:1
Kaesemann H.
.
Manthey W.
0:1
Kalusche A.

DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Starting list

Players

Name Club Rating
Deckert Frank
1906F
Niesel Tobias
1899F
Jess Arne
1895F
Holze Bernd
1894F
Kiesewetter Oliver
1892F
Doelle Joerg
1881F
Zoll Detlef
1880F
Kelm Daniel
1878F
Mueller Mario
1878F
Rudolph Stephanie
1877F
Hengstler Georg
1876F
Wesnigk Karl-Heinz
1875F
Schlierf Heiko
1873F
Toepper Olaf, Dr.
1871F
Koenze Peter
1870F
Krueger Bernd
1869F
Stock Achim
1867F
Wohlrabe Joerg
1863F
Domroese Michael
1862F
Zerfass Otfried
1859F
Heinze Steffen
1852F
Manthey Wolfgang
1851F
Seigerschmidt Uwe
1851F
Fuchs Joerg
1850F
Kasubek Karsten
1848F
Vieten Mario
1842F
Reinke Martin
1841F
Stromberg Peter
1834F
Mauch Johannes
1833F
Jaeger Georg
1832F
Dittrich Frank
1831F
Nowack Achim
1829F
Meffert Claudia
1828F
Kiefer Markus
1826F
Lechnauer Uwe
1826F
Albert Gerhard
1825F
Lindner Robert
1820F
Endres Thomas
1819F
Rudolph Max
1819F
Graetsch Andreas
1818F
Tesch Davy
1816F
Dietz Florian
1815F
Ahlers Eric
1809F
Baatz Karl-Heinz
1809F
Schaefer Matthes
1808F
Kaschuba Juergen
1807F
Floren Dieter, Dr.
1804F
Hoedtke Joern
1803F
Schulz Dietrich
1802F
Giebel Christine
1800F
Doehler Hans-Georg
1794F
Kaesemann Holger, Dr.
1790F
Schnapke Ralf
1790F
Stengel Hans-Joachim
1787F
Fahland Maximilian
1785F
Jung Marc-Alexander
1785F
Kalusche Andreas, Dr.
1781F
Schmidt Axel
1779F
Haug Harald
1777F
Roehr Tobias
1771F
Krueger Detlef
1757F
Kienel Michael
1756F
Wulff Jens-Peter
1755F
Hapke Nils
1754F
Voigt Maik
1754F
Bertram Thomas
1751F
Seichter Andreas
1751F
Dehning-Busse Karsten
1745F
Marnyuk Serhiy
1738F
Meric Geoffrey
1737F
Post Hugo
1737F
Thonig Ralf
1737F
Janeke Thomas
1735F
Mothes Rainer
1735F
Kramer Dirk
1732F
Kern Rene
1731F
Weyland Karsten
1730F
Mahnke Udo
1729F
Thomas Andreas
1729F
Gottwald Siegmar
1727F
Hannemann Manfred
1718F
Johnen Franz
1718F
Roehr Oliver
1706F
Heidrich Detlef
1691F
von Angern Cedric
1661F
Wiedemann Thilo
1645F
Bergmann Marcus
0
Nuernberger Thomas
0
Runo Detlev
0
Vinzelberg Florian
0

DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Export

DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Online stream

Online stream is not available.

DSAM Ramada-Cup 2016 2C

Photos

To achieve the necessary functionality this website uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies.